Šetnja kroz povijest Ludbrega

Ne postaje se „Centar svijeta“ slučajno.

Dugačka i zanimljiva povijest Ludbrega sažeta u brojnim legendama i pričama o samom gradu, nastanku njegova imena ili porijeklu „Centra svijeta“ pred vama je da ju otkrijete. Kako je u Ludbregu sve nadohvat ruke, ili bolje rečeno, noge, predlažemo da u istraživanje povijesti grada krenete opuštenim korakom, spremni na prepuštanje zavodljivom mirnom ritmu života grada
A gdje započeti šetnju centrom svijeta nego u – centru Ludbrega?

Koncentrični krugovi

Šareni koncentrični krugovi u središtu glavnog ludbreškog trga, Trga Sv. Trojstva, idealno su ishodište za istraživanje grada, njegove povijesti, brojnih legendi i baštine. Stanite u njihovo središte, napravite puni krug i jednim panoramskim pogledom obuhvatit ćete gotovo sva razdoblja povijesti Ludbrega. Od prapovijesnih kamenih kugli iz vremena kada su ovdje bile obale Panonskog mora, ostataka rimskog naselja Iovija, kompleksa srednjovjekovnog dvorca Batthany (u baroknom ruhu) te predivne Župne crkve Svetog Trojstva, sve je tu, u nekoliko koraka.

Arheološki park IOVIA

Odmah uz trg Sv. Trojstva, nalazi se novouređeni kompleks arheološkog nalazišta Iovija iz rimskih vremena. U suvremeno opremljenoj Ioviji možete naučiti o tome kako se na ovom području živjelo u rimsko vrijeme, zašto je baš trgovačko naselje Iovija osnovanu na ovom mjestu uz obale Bednje i koliki je bio njegov značaj.

Župna crkva Presvetog Trojstva

Nakon što naučite sve o antičkom, vrijeme je da upoznate i srednjovjekovni Ludbreg. Samo nekoliko koraka od arheološkog parka, nalazi se župna crkve Sv. Trojstva, najstarija je sakralna građevina u Ludbregu, a u njoj se čuva i relikvija po kojoj je Ludbreg postao važno hodočasničko odredište.

Kamene kugle

Prije nego što se prepustite razgledavanju kompleksa dvorca Batthyany, koji se nalazi na sjevernoj strani središnjeg trga, bacite pogled na velike kamene kugle, lijepo posložene na travnjaku ispred ulaza u jednu od dvorskih zgrada. Iako djeluju stvorene ljudskom rukom, one su prirodni fenomen, star milijune godina i porijeklo vuku iz vremena kada je cijelu Panonsku njezinu, na čijim je jugoistočnim rubovima Ludbreg i smješten, oplakivalo danas odavno nestalo Panonsko more.

Cvjetni Fizirov zrakoplov

Kad ste već ovdje, bacite pogled i na zanimljivi cvjetni zrakoplov postavljen u čast Rudolfa Fizira, ludbreškog konstruktora aviona iz pionirskih vremena aeronautike.

Dvorac Batthayany (Bačani)

Dvorac Batthayany svojevrsni je simbol Ludbrega. Veliki kompleks spominje se još u 14 stoljeću, više je puta mijenjao izgled i funkciju, a danas je u njemu, uz druge javne sadržaje, smješten i slavni ludbreški restauratorski centar. Ovdje se nalazi i predivna kapelica Sv. Križa u kojoj je, kao stalni postav, smještena izložba arhivske građe koja uključuje niz vrijednih izložaka poput knjige čuda, bule pape Leona X., zaključaka Hrvatskog sabora, ali i stalni postav zbirke sakralne umjetnosti (crkvena ruha i knjige, liturgijsko posuđe, slike, skulpture itd.

Bakina hiža i dedekov dvor

Nedaleko od dvorca, koji govori o vrijednoj, uglavnom plemićkoj ili crkvenoj povijesti grada, nalazi se mali, slatki muzej posvećen nekadašnjem životu običnih ljudi. Bakina hiža i dedekov dvor udomljuje zbirku uporabnih predmeta iz 19. i početka 20. stoljeća koji će vam ispričati priču o nekadašnjem načinu života „običnih“ ljudi i to na veoma opipljiv način.

Svetište predragocijene Krvi Isusove

Uputite li se preko Bednje, nakon samo nekoliko koraka od dvorca Batthyanny stići ćete do Svetišta predragocjene Krvi Isusove, slavnog i nadaleko poznatog hodočasničkog odredište. Ludbreg je od 15. stoljeća jedno od najvažnijih i najvećih hrvatskih svetišta, a poseban je i po tome što je ovo svetište službeno priznao i sam papa Leon X početkom 16. stoljeća. Svetište je specifično po svojoj arhitekturi, po činjenici da se nalazi na otvorenom i po tome što na blagdan Svete nedjelje, početkom rujna, privuče more posjetitelja što Ludbreg pretvori u pravu metropolu s brojnim popratnim sakralnim i (ne)sakralnim sadržajima.

Slijedite li rijeku Bednju, koja protiče samim središtem grada, samo malo uzvodno prema drugom gradskom mostu, naići ćete na zanimljiv prapovijesni zoološki vrt. Ne prvi, naravno, jer zadnji puta kad smo provjerili, vunastih nosoroga i mamuta u ovim predjelima više nema, ali ih je nekada itekako bilo i baš je u blizini Ludbrega pronađen jedinstveni primjerak vunastog nosoroga simpatično nazvanog Erik/a, pomno istraženog i restauriranog, a koji pokazuje kako ovaj pitom i plodni kraj vrvi životom od najranijih vremena. Modeli prahistorijskih zvijeri izraženi su od slame, ne grizu i ne napadaju te vas, pozivaju da puni krug ludbreškom povijesti, zatvorite tamo gdje ste putovanje i započeli – u središtu svijeta!

Moglo bi Vas zanimati...