Svetište predragocijene Krvi Isusove

Ludbreg je jedno od najvažnijih svetišta u Hrvatskoj, ali je još zanimljiviji podatak da spada u rijetke u svijetu koja su utemeljena pismenim ukazom samog pape. Naime, bulom pape Leona X , izdanom 14. travnja 1513. god., priznata je i potvrđena čudesna pojava Svete Krvi Isusove u kapeli tadašnje srednjovjekovne ludbreške tvrđave (Castrum Ludbreg).

Čudo se zbilo davne 1411. godine kad je svećenik, služeći misu u kapeli, posumnjao u riječi pretvorbe kruha i vina u pravo tijelo i pravu krv Isusovu te je, ostao nemalo iznenađen kada je to čudo i ugledao. On je, kaže se u papinskoj buli, “zapanjen ovim čudom neko vrijeme skrivao stvar, ali je napokon – jer Bog nije htio, kao što se moglo i vjerovati, da tako slavno čudo i potvrda katoličke vjere protiv onih koji u nju sumnjaju ostanu duže skriveni – kada je pao na samrtnu postelju, otvoreno ispovjedio sve kako se dogodilo, a navedeni kalež s onom tekućinom koja je imala boju naravne i vidljive krvi izložio, odnosno predao da se odloži i zauvijek čuva u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Ludbregu”.

Relikvija se danas čuva u prekrasnoj baroknoj pokaznici (monstranci) augsburške zlatarske škole izrađenoj 1721. god., poklonu grofice Eleonore Batthyany Strattmann. Dvorska kapelica Sv. Križa u kojoj se događaj zbio, sada je u sklopu ludbreškog dvorca Batthyany. Kapelica je oslikana prizorima vezanim uz čudo pojave Svete Krvi Isusove.

U dvorcu Batthyany, spomeniku kulture I. kategorije, su od 1994. g. smještene prostorije Restauratorskog centra Ludbreg, koji se razvija ujedno od važnijih restauratorskih središta Europe.

Hrvatski sabor zavjetovao se 1739. god. u Ludbregu podići kapelu u čast štovanja Presvete Krvi Isusove koje je nazvao “najvećim blagom hrvatskoga kraljevstva”, no ispunjenje zavjeta dogodilo se nakon 255 godina kada je izgrađena kapela 1994. god., u doba konačnog osamostaljivanja hrvatskog naroda i stvaranja demokratske hrvatske države.  Više informacija na http://www.svetiste-ludbreg.hr/

 

Moglo bi Vas zanimati...

Ludbreg petkom, Izložba fotografija, HAUSTORI BIJELI

Program ‘Ludbreg petkom’ donosi vam prvu ovogodišnju izložbu. Riječ je o izložbi crno-bijelih fotografija Nine Mihovila Tice – Čelića.
Motiv na fotografijama su gradski haustori u kojima se nalaze modeli. Fotografije nemaju posebne nazive već su dio cjeline Haustori vrani, haustori bijeli.
Neno Mihovil Tica-Čelić upravni je pravnik i amaterski fotograf. Radi u udruzi Prisutnost za pomoć starim i nemoćnim osobama putem socijalnog telefona. Ozbiljnije se bavi fotografijom od 2017. godine. Dosad je održao 15 grupnih izložbi diljem Hrvatske. Ovo će mu biti šesta samostalna.
Otvorenje izložbe održat će se 11. veljače u 18 sati u izložbenom prostoru dvorca Batthyany.